An scolar 2022-2023

Lista elevilor care au solicitat BANI DE LICEU ...detalii aici

Informatizare, 17 Octombrie 2022
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

An scolar 2020/2021

Ministerul Educatiei desfasoara, începând cu anul 2004, Programul national de protectie sociala

!!! NOU !!! Situatie finala beneficiari „Bani de liceu”, anul scolar 2020 - 2021 (data publicarii: 28.10.2020)

Prin intermediul acestuia este acordat un sprijin financiar elevilor din învatamântul liceal în vederea continuarii/finalizarii studiilor.

Prin adoptarea Hotarârii de Guvern 712/2018 (disponibila atasat), începând cu anul scolar 2018-2019, fiecare beneficiar va primi lunar, pe toata durata cursurilor, în situatia respectarii tuturor conditiilor legale prevazute, suma de 250 lei/lunar. Pe lânga indexarea aceste sume (de la 180 lei/luna), a fost majorata di valoarea plafonului maxim de acordare a bursei de la 150 lei la 500 lei/membru de familie, data fiind necesitatea de a corela plafonul de acordare a sprijinului cu situatia economica actuala.